top of page

История



 Единственото село в България,в което има Църква,Манастир и Винпром.


 

Празник на селото е първата събота на месец юни!Има ежегоден събор на който се колят овце и има курбан!

 Местния болярин и бъдещ крупнишки епископ Яков заедно със семейството си намерил пристан в Грани́ца. Яков станал свещеник, а след като овдовял, приел монашество станал епископ на Крупник, южно от днешния гр. Благоевград. Той имал трима синове - Йоасаф, Давид и Теофан, които след като овдовели, също последвали примера на баща си. Тримата братя първоначално се установили в малкия манастир "Свети Лука", над село Грани́ца, а впоследствие възстановили и обновили и запустелия и ограбен Рилски манастир (1453 г. - 1466 г). Впоследствие по тяхна инициатива през 1469 г. в манастира били върнати от късносредновековната българска столица Търново мощите на Иван Рилски - с цел да се осветят наново западните български земи, и да се напътят към добро /според Владислав Граматик/. В действителност мощите на светеца и покровител на българите били прибрани в сърцето на народната духовност и българщината.

  • Възрожденска църква “Свети Илия” . Църквата се намира в центъра на селото. Представлява трикорабна, триапсидна псевдобазилика със странични декаративни псевдоконхи. Построена е през 1856 - 1857 г. от майстор Миленко от с.БлатешницаРадомирско. Църквата е ценен исторически паметник от епохата наВъзраждането. Изградена е от дялан ломен камък и червени тухли. Нуждае се от спешни възстановителни работи.

  • Границка къща . Жилищна отбранителна кула в центъра на селото. Реставрирана през 1979 г. Понастоящем е ограбена, нуждае се от спешни възстановителни работи. Половината от дворното място е реституирано.

  • Архитектурен паметник-пирамида на загиналите във войните през 1912-1913 г. и 1915-1918 

  •  

  • Гранички манастир "Свети Лука" . Граничкият манастир "Свети Лука" е разположен в северното подножие на Осоговска планина, на около 2 км югозападно от селото. Манастирът е основан през Х в., многократно разрушаван от турците, възобновен през ХХ в. (1948 г.). Манастирът "Свети Лука" представлява комплекс от еднокорабна, едноапсидна и безкуполна църква, на западната фасада на която е долепена камбанария и жилищни сгради. Запазено е предание, че в манастира е пребивавал Св. Иван Рилски. В манастирския двор е построена чешма, посветена на тримата монаси Йоасаф, Давид и Теофан, родом от с. Граница. Манастирът е обявен за паметник на културата. Понастоящем е постоянно действащ.

  • Средновековна крепост Граница. Останки от крепостта са запазени на около 4 км югозападно от селото, в близост до манастира "Свети Лука" в местността "Градището".

  • Защитена местност "Вековна букова гора". Вековната букова гора се намира в землището на с.Граница, на площ от 1,30 хектара, обявена е за защитена местност със Заповед No 420 от 14.11.1995 

  •  

  • Яков - кюстендилски болярин, прогонен от Велбъжд след превземането му от турците.

  • ЙоасафДавид и Теофан - синове на Яков, родом от с.Граница, възобновители и игумени на Рилския манастир.

  • Павел Яначков (неизв.) , опълченец

  • Стефан Границки (1856-1910), учител и общественик, народен представител в IX Народно събрание (1896-1899)

  • Харалампи Аничкин (30.1.1918 — 7.VI.1944), участник в антифашистката съпротива, партизанин, АБПФК.

 

      Футболният отбор на селото се казва "Славия" - Граница. Отборът е многократен първенец в селската група на Кюстендилска община.

 

      

bottom of page